Çatlak Tedavisi

Birçok sebebe bağlı olarak vücutta her ne kadar sağlık açısından bir risk taşımasa da, çatlak görüntüsü kişileri rahatsız etmekte ve psikolojik olarak olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır.

Gözle görülür hale gelen ve cildin en üst tabakasında belirgin bir şekilde derinin yapısını bozan çatlaklar, bölgesel olabilirken vücudun tamamında da görülebilir.

Erken önlem ile çatlak görünümü minimum seviyeye çekilebilmesi ve hasarın azaltılması tedavi yöntemleri ile mümkündür.

Tuzla’da güzellik salonu arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Vücutta Oluşan Çatlakların Nedenleri

Ciltte meydana gelen fazla baskı hissi ile derinin alt tabakasından başlamak üzere hasar görmesi ve dolayısıyla gözle görülür biçimde derinin en üst seviyeye çıkması vücut çatlaklarına neden olmaktadır.

Deride esnekliği sağlayan elastin ve kolajenin farklı sebeplerden dolayı yapısında oluşan kopma ile ciltte yüzeysel ve derin izlere sebep olur.

Bu izler kolayca farkedilebilir yapıdadır ve kılcal renk değişimleri görülürken zamanla hamilelik çatlakları gibi derin çatlaklar cildin alt tabakasında yerleşir ve dolayısıyla kalıcı bir yerleşme oluşur.

Vücutta oluşan bu çatlaklar fiziksel olarak kişileri rahatsız edebilmekte, hasar el ile anlaşılır hale gelebilmektedir. Dokunma sırasında bölgede kabarıklık ve kaşıntı hissi de bir diğer belirtidir. Ciltte yara olarak kabul edilen bu durumun başlıca nedeni hormonlardır.

Kadın erkek farketmeksizin herkeste görülmesi mümkün olduğundan, vücut kontrol edilmeli ve hasarın kalıcı hale gelmemesi için erken teşhis ve tedaviye önem verilmelidir. Kadınlarda daha çok hamilelik ile değişen hormonal dengeler, ani kilo alıp verme süreçleri ve doğum kontrol hapları başlıca nedenleri arasındadır.

Hamilelik süreci boyunca vücut çatlakları olabilirken, sonraki süreçte doğum çatlakları beraberinde gelmektedir. Erkeklerde ise ergenlik çağında kilo alıp verme, yoğun spor temposuna başlayıp bir anda bırakmak da çatlaklara neden olmaktadır.

Diğer yandan birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kortikosteroidler çok uzun süreçler boyunca kullanıldığında çatlaklara sebep olabilmektedir.

İltihap, astım gibi birçok tedavide kullanılsa da, kolajen miktarında düşüşe neden olmakta ve dolayısıyla kolajen miktarının azalması ile birlikte ciltte hasar oluşumuna neden olabilmektedir. Obezite, karaciğer rahatsızlıkları ve genetik yatkınlıkta hasara sebep olmaktadır.

Tüm bu sebepler ile birlikte vücutta başlıca bacaklarda, göğüs ve karın bölgesinde çatlak görüntüsü yoğun şekilde görülebilir. Nadir olarak kişiye bağlı olarak sırt bölgesinde de görülsede kişiye özel tedaviler ile görünüm en aza indirgenebilir.

Güzellik Salonumuzdan Fotoğraflar

Çatlak Tedavisi Çeşitleri

Gelişen teknoloji ile kullanılan yöntemlerde gözle görülür iyileşme görülmektedir. Aynı şekilde bu gelişmeler çatlak tedavisi için de geçerlidir. Burada en önemli olan nokta çatlakların tamamen geçmeyeceğini bilmek ve sonuçları bu yönde değerlendirmektir.

Çatlak tedavisi deride kalıcı hasar oluşturduğu için tamamen kaybolması mümkün değildir. Fakat hasarı en az seviyeye indirmek ve günlük rutinlerin tedavi ile devam ettirilmesi renk değişimlerini düzenlemeye ve çatlak derinliğini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Çeşitli yöntemler ile iyileştirme görülmesi mümkün olmakla birlikte kişinin günlük rutini, kullandığı ilaçlar ve yeme alışkanlığı gözlemlenmeli ve bilgiler bu yönde verilmelidir. Çok fazla kilo alıp veren kişide zamanla yeni çatlaklar oluşabilir ve tedavisi devam eden kişi olumsuz düşüncelere yönelebilir.

Bütüncül bir şekilde tedavi edilmesi gereken bir durum olduğu için öncelikle kişinin kolajen liflerinin azalmasını sağlamak gerekir. Sonrasında nem dengesinin sağlanması ile birlikte deride esneklik ve renkli damar görüntüsünün en aza indirgenmesi sağlanır.

• Lazer uygulamaları

Lazer uygulamalarından çatlağa bağlı olarak tedavi yöntemi belirlendikten sonra dalga boyunca ışık atımı yapan lazer cihazları kullanılmaktadır. Yaygın bir yöntem olan lazer tedavisi tek bir amaca hizmet etmemekle birlikte leke tedavisi, kırışıklık tedavisi, cilt yenilenmesi ve çatlak tedavisi gibi kapsamlı bir bütüne hizmet etmektedir.

• Prp uygulaması

Prp uygulaması da sadece çatlak tedavisinde kullanılan bir yöntem değildir. Sivilce tedavisi, eklem rahatsızlıkları gibi pek çok alanda tercih edilmektedir. Kullanılan bu yöntemde fayda sağlanmasının en büyük nedeni kişinin kendi kendini tedavi edebilmesidir. Prp, kişinin kendi kanından elde edilen plazma ayrıştırılıp tekrar sorunlu olan bölgeye enjekte edilmesiyle iyileşme sağlanmasını hızlandırmaktadır.

• Radyofrekans

Lazer yöntemi kadar etkili olduğu saptanan radyofrekans tedavisi genel olarak iğneler aracığıyla çatlak olan bölgeyi uyarmaktır. Uyarılan bölgede kolajen dokularının uyarılması sağlanmakta ve dokuların yenilenmesine yardımcı olunmaktadır. Elbette çatlağın derinliğine ve bölgenin hassasiyetine göre tedavide zaman değişkenlik gösterebilmektedir

• Striort tedavisi

Yeni yöntemlerden biri olup cerrahi müdahale gerektirmemesi en büyük tercih sebebidir. İşlem sırasında hasta hiçbir ağrı duygusunu yaşamamakta ve başarı oranı %80 civarında görülmesi ile güvenilir bir yöntem olarak kabul edilmektedir.

Striort Çatlak Tedavisi Nedir?

Striort çatlak tedavisi yüksek kapasiteli bir vakumlama yöntemi ile vücutta oluşan çatlakların iyileşmesini hedefleyen yeni nesil bir sağlık adımıdır. Bu vakumlama işlemi sırasında bir kesi atılması mevcut değildir.

Oldukça konforlu bir yöntem olan striort tedavisinde maksimum 3 seans uygulanmakta olup kişiye özel zamanlama aralığı belirlenmektedir. Kişinin sahip olduğu çatlağın derinliği, çatlağın sebep olduğu nedenler oldukça önemlidir.

Ciltte hassasiyet oluşmaması için öncelik olarak kişi her açıdan değerlendirilmeli ve tedavi ona göre şekillenmelidir.

Striort Çatlak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Başarı oranının %80 oranında olması kişide güvene neden olurken, diğer yandan kan akışını hızlandıran özel solüsyonların kullanılması gerekmektedir. Tedavi için özel tasarlanan Fibroderms isimli cihaz ile işlem başlatılmaktadır.

İstanbul, Tuzla’daki salonumuzda çatlak tedavisi sırasında ağrı hissinin olmaması için bölgeye lokal anestezi içeren kremler sürülmektedir. Yaklaşık 2 saat süren bu uygulamada her çatlak detaylıca vakumlanır ve yırtık yönünde hareket sağlanır.

Tek tek çatlak olan bölgeyle ilgilenme sürecinde kolajen ve elastin proteinleri uyarılır ve değişim gözle görülür hale gelir. Hem konforlu hem başarı oranının yüksek olması kişide güven duygusuyla birlikte ciltte sıkılaşma, çatlaklarda gerileme ve kolajen miktarında artış görülür.

Fiyat bilgisi için birebir görüşme yapılmalı, kişi her yönden değerlendirmeye alınmalı ve seans aralığı ile birlikte bir rutin belirlenmelidir.

Striort tedavisinin her bölgeye uygulanabilir olması ve günlük hayata hemen dönülmesi olumlu yönleridir. İşlem yapılan bölgede tedaviden sonra 2,3 gün içerisinde tamamen iyileşme görülür ve oluşan kızarıklık ve morluk yok olur. Kabuklanma, soyulma ya da herhangi bir deformasyonun cilt üzerinde görülmemesi ise kişide zorlanma hissi yaratmaz.

Çatlak Tedavisi Ağrı Verir Mi?

Uygulanan yöntemler ne kadar farklı olursa olsun genel olarak kişiyi zorlayacak bir durum görülmez. Özellikle rutin hayatın akışına dönmek isteyen ve tedavisine bu yönde ilerlemek isteyen kişiler için oldukça olumlu tedaviler mevcuttur.

Ağrı hissinin minimum seviyede olması, iyileşme oranının yüksek olması ve seansların uzun süreli olmaması kişiyi hem madden hem manen zorlamamaktadır.

En doğru ve size en uygun yöntem için uzman kişilere danışmalı ve değerlendirme sonrası uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Sonrasında etkili merhem ve kremler ile sürecin çok daha kolay atlatılması sağlanırken, tedaviye yardımcı içerikler kullanılması sürece olumlu etki etmektedir.

Günlük hayatınıza hemen dönüş sağlanması ile birlikte, diğer yandan uygun tedavi yöntemleri ile rahatsız olunan çatlak bölgelerinin kısa süre içerisinde iyileşmesi ve derinin canlılığına tekrar kavuşması psikolojik açıdan da oldukça değerlidir.

Ekibimiz

İstanbul Tuzla'dayız!

Hakkımızda

Tuzla'da güzellik salonumuzda, deneyimli çalışanlarıyla sektöre henüz yeni adım atan kuruluşumuz; cilt bakımı, zayıflama, lazer epilasyon, kalıcı makyaj, protez tırnak ve daha birçok temel bakım, estetik, güzellik kategorilerinde hedef kitlesine hizmetler sunmaktadır.

İletişim
Postane Mahallesi, İstasyon Caddesi No:65 A Tuzla/ İstanbul
Çalışma Saatleri
Loresima Beauty Tüm Hakları Gizlidir. © 2022.