Kimyasal Peeling

İnsanlar ciltlerindeki problemlerden dolayı rahatsızlık duyabilirler. Cildin yaşlanmasına bağlı olarak oluşan kırışıklıklar, yanıklar ya da lekeler birçok kişinin ortak problemidir. 

Bu ve buna benzer cilt problemlerinde insanlar evlerinde maske ya da peeling deneseler de başarı oranı çok yüksek olmayabiliyor. İstediği sonuçlara ulaşamayan kişilerde ciltlerindeki problemi gidermek adına bir uzmanla görüşerek çözüm arayabilirler. 

Tuzla Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling uygulamaları tam bu noktada, özellikle günümüzde öne çıkan uygulamaların başında yer alır. Kişilerin vücutlarında görüntüsünü beğenmedikleri bölgeleri olduğu zaman özgüven kaybı yaşamaları doğaldır. 

Kimyasal peeling de istenilen görüntüye ulaşmak için uygulanan yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkar. Yüz, boyun bölgesi, göğüs ve ellerde leke, çil, kırışıklık ya da yanık izi bulunan kişiler bu sorunlarının çözümü adına kimyasal peelinge yönelebilirler. 

Kimyasal peeling ciltte oluşan küçük çukurların giderilmesinde de etkili yöntemlerden biridir. Kişiler, bu yöntemlere sık sık başvurmaktadır. Tuzla’da güzellik salonu arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Asit bazlı kimyasal maddelerle cilt yüzeyinin soyulması işlemine dayalıdır. Cildin soyulması sağlanırken aynı zamanda da derinlemesine bir temizlik sağlanır. Kimyasal peelingde uygulanacak olan asit çeşidi, uygulama derinliği ve seans aralıkları uzmanların uygulayacağı tedaviye göre belirlenmektedir. 

Çok fazla çeşidi olmakla birlikte tercih edilen kimyasal peelinglerin başında glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır. Kimyasal peelingle cilt soyulurken alttan gelen yeni cildin daha genç ve parlak olması beklenir. 

İşlem sonrasında daha genç ve parlak bir yüze sahip olursunuz. Kimyasal peelingi daha çok akne sorunu yaşayan kişiler, cildindeki lekelerden rahatsız olan kişiler, cilt tonunda farklılık olan kişiler ve kırışıklık sorunu yaşayan insanlar tercih etmektedir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Öncelikle cildin temizlenip yağdan arındırılması gerekir. Daha sonra kullanılacak olan kimyasal solisyon cilt yüzeyine ince bir tabaka şeklinde sürülür ve maksimum 15 dakika beklenir. 

Bu sırada ciltte yanma ve batma hissinin oluşması normaldir. Daha sonta cilde uygulanan asit cilt yüzeyinden nötralize edilerek temizlenir. Bu işlem 2 ila 4 hafta arayla 3 – 8 seans arasında uygulanması gerekir.

Kimyasal peeling uygulamasından sonra da ciltte bazı değişiklikler görülebilir. Çoğunlukla tedaviden 24 ila 48 saat içinde cildiniz soyulmaya başlar. Uygulama sonrasında, 7 ila 10 gün içinde yenilenme süreci başlar. 

Uygulamadan kaynaklı olarak cildin yüzeyinde 1 ya da 2 hafta kızarıklık, hassasiyet, kuruluk, pul pul dökülmeler görüldüğünde endişe etmeye gerek yoktur. Bu kimyasal peelingden sonra beklenen bir durumdur. Uygulama sonrasında dikkat edilecek bir diğer hususta ciltte meydana gelen soyulmalara elle müdahale etmektir. 

Ayrıca kimyasal peeling uygulamasından sonra cildin kaşınmaması gerekir. Diğer peeling işlemlerinde olduğu gibi cildin güneşin zararlı etkilerinden korunması, gerektiği durumlar da güneş kremi kullanılması gerekir. 

Bu konulara dikkat edilmemesi durumunda ciltte pimentasyon bozukluğu ile karşılaşılabilir. Eğer uygulanan kimyasal peeling işlemi derinse, deride gerginlik veya ödem olması normal karşılanır.

Kimyasal peelingi ergenlik döneminden itibaren gerek gören herkes kullanabilir. Ancak bazı kişilerin kimyasal peeling yaptırması ise önerilmez. Bu kişiler; 

  • Hamileler ya da emziren anneler, 
  • Daha önce kimyasal peeling tedavisi alan ancak bir sonuca ulaşamayan kişiler, 
  • Güneşe karşı alerjik reaksiyonları olan kişiler, 
  • Diyabet hastaları, 
  • Cilt kanseri hastaları, 
  • Roaccutane tedavisi gören 

kişiler bu grupta yer alır. 

Bu kişilerin dışında kimyasal peelingin uygulanacağı bölgede açık yara, uçuk, siğil, egzema v.b. hastalığı bulunan kişilerin de yaptırması önerilmez.

Kimyasal Peelingin Faydaları Nelerdir?

Kimyasal peeling yaptıran kişiler gözaltı ve ağız çevresinde bulunan ince kırışıklıkları gidermek, güneş ışınlarının neden olduğu belirtileri yok etmek, sivilce izlerini gidermek, güneş lekelerinin azalmasını sağlamak için bu uygulamayı tercih ederler. Kimyasal peelingle cildiniz berrak, temiz ve genç bir görünüme kavuşmaktadır. 

Tabi kimyasal peelingin fiziksel faydalarının yanında psikolojik faydaları da bulunur. Kimyasal peelingle genç ve temiz bir görünüme sahip olan kişiler kendilerini psikolojik olarak olduğundan iyi hissederler. Ancak tüm bunların yaşanması için kimyasal peelingden sonra dikkat edilmesi önerilen hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

İşlemden sonra en az 6 saat süreyle cildin temiz kalması ve makyaj yapılmaması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yine uygulamadan sonra nemlendiricilerle cildin aşırı kurumasının önlenmesi de önemlidir. 

Kimyasal peeling kaç günde iyileşir?

Son dönemlerde oldukça yaygın olarak uygulanan kimyasal peeling işlemleri sonrası iyileşme süreleri peeling tipine göre değişim gösterebilir. Derin peeling işlemlerinde ortalama iyileşme süresi 10 gün ile 2 hafta arası bir sürede tamamlanacaktır. Orta derinlikte peelinglerde bu süre bir hafta olacaktır. Buna karşın yüzeysel peelinglerde 4 – 6 gün içerisinde, çok yüzeysel peelinglerde ise 3 gün içerisinde iyileşme süreci tamamlanır.

Kimyasal peeling etkisi ne kadar sürer?

Kimyasal peeling işlemlerinin etki süreleri peeling işleminin derinliğine göre değişim gösterebilir. Yoğun derin kimyasal peeling işlemlerinde etki süresi bir ay ile üç ay arası devam edebilir. Orta derinlikle kimyasal peelinglerde ise etki süresi bir hafta ile iki hafta arasında değişim gösterebilen bir süre boyunca devam eder. Buna karşın yüzeysel peelinglerde etki süreleri en fazla 1 hafta olacaktır.

Kimyasal peeling cilde zarar verir mi?

Kimyasal peelinglerin, doğrudan işlemin kendi doğasından kaynaklanan herhangi bir zararlı yönleri bulunmamaktadır. Ancak hassas ciltlere sahip bazı kişilerde bu işlemler bir takım alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Sıcak havalarda uygulanan kimyasal peeling işlemleri, bazı kişiler için istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Ancak doğru zamanda, doğru şartlar altında uygulanan bir kimyasal peeling işleminin herhangi bir zararı olmayacaktır.

Kimyasal peeling lekeleri geçirir mi?

Günümüzde son derece yaygın bir biçimde uygulanan kimyasal peeling işlemleri leke tedavilerinde de çok etkili olmaları ile bilinirler. Kimyasal peeling işlemleri ile akne ve sivilce izleri temizlenebilir, yara dokuları iyileştirilebilir, kırışıklık etkileri ve lekelerin görünümleri mümkün olan en az seviyeye indirilebilir. Kimyasal peeling işlemleri son derece etkili ve bir o kadar da kolay işlemlerdir.

Tuzla Kimyasal Peeling Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İstanbul, Tuzla’daki salonumuzda kimyasal peeling fiyatları, peelingin aşamalarına göre farklılık göstereceği, peeling çeşidi ve seans sayısına göre değişebileceği için bir fiyat belirlemek doğru değildir. Bu konudaki en kesin bilgileri uzmanlarla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz

Güzellik Salonumuzdan Fotoğraflar

Ekibimiz

İstanbul Tuzla'dayız!

Hakkımızda

Tuzla'da güzellik salonumuzda, deneyimli çalışanlarıyla sektöre henüz yeni adım atan kuruluşumuz; cilt bakımı, zayıflama, lazer epilasyon, kalıcı makyaj, protez tırnak ve daha birçok temel bakım, estetik, güzellik kategorilerinde hedef kitlesine hizmetler sunmaktadır.

İletişim
Postane Mahallesi, İstasyon Caddesi No:65 A Tuzla/ İstanbul
Çalışma Saatleri
Loresima Beauty Tüm Hakları Gizlidir. © 2022.