Akne Tedavisi Fiyatları 2022

Akne tedavisi fiyatları, ciltte bulunan akne izlerinin oranına, yok olma hızına ve buna bağlı olarak seans sayısına ve işlemi yapacağınız merkeze göre değişiklik gösterecektir. Akne tedavisi için bir dermatoloji uzmanı ya da bu konuda eğitim almış cilt teknisyenlerine başvurabilirsiniz. İşlem için uygulayacakları metotlarda farklılık olabilir. Kimi zaman doktor önce ilaç tedavisi başlatır daha sonra ciltteki akneye müdahale eder. Cilt teknisyenleri ise, daha çok maske, krem, vitamin ya da cilt serumları önerebilir.

Akneden mustarip olmak, ergenlik döneminde daha da fazla olmak üzere, psiko-fiziksel sağlık ve ilişkiler üzerinde ağır bir etkiye sahip olabilir. İyi haber şu ki, bugün sivilce için birkaç etkili tedavi var, ancak bu tedaviler sorunun ciddiyetine göre özelleştirilmelidir:

Daha hafif vakalarda, nötr veya asit pH’lı sabunlar, sebum azaltıcı kremler, dezenfektanlar ve eksfoliantlar gibi geçici deterjanlar bazen yeterli olabilir ve bunlar daha yüksek dozlarda orta dereceli akne için de yararlıdır;

Orta dereceli akne vakalarında en etkili tedavi, keratolitik etkiye sahip retinoidler (A vitamini ile kimyasal olarak ilişkili bir madde sınıfı), benzoil peroksit ve genellikle aralarında kombinasyon halinde kullanılan antibiyotikler dahil olmak üzere topikal ilaçlardır. Özellikle keratolitik ajanlar tıkanmış kıl folikülünü serbest bırakabilir, böylece sorunun ortadan kalkmasını veya her halükârda iyileşmesini kolaylaştırır;

En ciddi vakalarda, tercihen daha önce bahsedilen topikal ilaçlarla kombinasyon halinde, ağızdan antibiyotikler (3 aylık tedavi ile) veya her zaman ağızdan alınması gereken bir A vitamini türevi olan izotretinoin de reçete edilebilir. Ayrıca yetişkin kadın için östrojen progestojenler ve spironolakton (antiandrojenik aktiviteye sahip) içeren doğum kontrol hapı önerilebilir. Son olarak, monokromatik LED ışık tedavisi ve fotodinamik terapi gibi non-invaziv tedavilerin de yararlı olduğu kanıtlanmıştır. 

Eksiksiz bir akne tedavisi yaklaşımı, cilt mikrobiyomunun, yani normalde derinin üstünde ve altında yaşayan bakteri, mantar, akar, virüs gibi küçük mikroorganizmaların ekosisteminin doğru bakımından ayrı tutulamaz.

Belki de daha iyi bilinen bağırsak mikrobiyomu gibi, cilt mikrobiyomu da dengedeyse, sağlığın korunmasında önemli bir rol oynar. Onu ne riske atabilir? Yaş, beslenme, kirlilik, yanlış hijyen. Peki, onu en iyi durumda tutmak için ne yapmalı? İlk kural, cildinizi günlük olarak nemlendirmek ve aşırı temizlikten kaçınmaktır. Bu şekilde cilt bariyeri, bakteriler vb. dahil olmak üzere dış saldırılara karşı daha güçlüdür.

Belli bir oranda, yaklaşık %40 oranında akne yetişkinleri, özellikle kadınları da etkileyebilir. Bu durumlarda geç akneden bahsediyoruz. Bununla birlikte, çoğu durumda, aşağıdakiler gibi yanlış yaşam tarzı alışkanlıkları tarafından tercih edilir:

  • Düzensiz yeme.
  • Sigara içmek.
  • Cilt tipinize uygun olmayan dermokozmetik kullanımı.
  • Yanlış günlük yüz temizliği.

Son olarak, bu durumda da stres, yağ bezlerini düzenleyen androjen hormonlarının aktivitesini uyararak hareket eden bir etkiye sahip olabilir.

Akne, saçın tabanını (foliküller) çevreleyen ve cildi korumaya yarayan yağlı bir madde olan sebum üreten yağ bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı bir iltihaplanmadır. Sebum fazla üretilirse, folikülü bloke ederek ve komedon veya ‘siyah nokta’ olarak adlandırılan tıkaçlar oluşturarak biriktirilir.

Bu durum, ciltte bulunan normalde zararsız bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır ve bu da tıkanmış folikülde iltihaplanma ve enfeksiyona neden olarak papül ve püstüllere yol açabilir.

Akne, hafif, orta veya şiddetli olabilen şiddet derecesine bağlı olarak farklı şekillerde kendini gösterebilir:

  • Esas olarak sebumdan oluşan siyah noktalar veya komedonlar.
  • Papüller, yani bazen dokunulduğunda acı veren küçük katı pembemsi şişlikler.
  • Püstüller, ortasında irin bulunan beyaz uçlu küçük katı yumrular.
  • Deri altında oluşan muhtemelen ağrılı topaklar.
  • Yara izi bırakabilen ağrılı, irin dolu kistler.

Akne Tedavisi Fiyatları için net bir şey söyleyebilmek için öncelikle tedaviniz planlanmalıdır. Çünkü bu tedavi yöntemi ücrette değişikliklere neden olacaktır. Tavsiyemiz, alanında deneyimli bir uzman tarafından, kişiselleştirilmiş size özel bir tedavi yöntemini kullanmanız. Böylelikle cildinizin tam olarak istediği şeyi ona verirsiniz.

Leave A Comment

Hakkımızda

Tuzla'da güzellik salonumuzda, deneyimli çalışanlarıyla sektöre henüz yeni adım atan kuruluşumuz; cilt bakımı, zayıflama, lazer epilasyon, kalıcı makyaj, protez tırnak ve daha birçok temel bakım, estetik, güzellik kategorilerinde hedef kitlesine hizmetler sunmaktadır.

İletişim
Postane Mahallesi, İstasyon Caddesi No:65 A Tuzla/ İstanbul
Çalışma Saatleri
Loresima Beauty Tüm Hakları Gizlidir. © 2022.