Lazer epilasyon olarak da adlandırılan lazer epilasyon sırasında, istenmeyen tüylerin giderilmesi için kozmetik bir prosedür olarak odaklanmış bir ışık demeti kullanılır. Kıldaki melanin (pigment) lazer enerjisini emerek kıl köklerine zarar verir ve yeni kılların çıkmasını durdurur.

Tüyleri azaltmanın güvenli ve etkili bir yolu lazer epilasyondur. Gereken seans sayısı kişinin tüy rengine, dokusuna, büyüme döngüsüne ve tedavi edilen bölgeye göre değişir ve genellikle birkaç seanstır. İşlem sonrasında saçlar gitmiş gibi görünecektir.

Lazer epilasyon tüm tüyleri tamamen ve kalıcı olarak almasa da tüylerin büyüme hızını önemli ölçüde azaltır. Açık renkli veya gri saçlar bu yöntemle tedavi edilemez. Kalıcı epilasyon değil, uzun süreli tüy azaltma lazer epilasyon tedavisinin sonucudur.

Genel olarak konuşursak, lazer epilasyona en iyi yanıtı koyu, kaba tüyleri ve açık tenli kişiler verir. Lazer epilasyon, ileri lazer teknolojisi ve yetenekli bir teknisyen kullanıldığı takdirde koyu tenli kişilerde etkili olabilir. Lazer kıldaki melanini hedef alır ve sarı, kızıl ya da gri kıllar daha az melanin içerdiğinden bu saç renklerine sahip olanlarda daha az etkilidir.

Lazer Epilasyonun Riskleri ve Tedavi Süreci

İşlem sırasında güçlü bir lazer kullanılması nedeniyle, lazer epilasyon sadece kalifiye profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Prosedür genellikle kişinin cilt ve saç tipinin yanı sıra tedavi hedeflerini belirlemek için bir konsültasyonla başlar. Sağlık uzmanı daha sonra hastanın ihtiyaçlarına özel olarak hitap eden bir tedavi stratejisi oluşturacaktır.

Epilasyon için doğru lazer, mevcut olan çeşitli lazerler arasından seçilebilir. Uygulayıcı, saçınız ve cilt tipiniz için en iyi olan lazeri seçecektir çünkü her birinin saçınızdaki ve yakındaki yapılardaki melanin tarafından emilen belirli bir dalga boyu vardır.

Gerçek tedavi için lazer enerjisi yayan bir el tipi lazer cihazı kullanılır. Lazer enerjisinden çıkan ısı, kıl köklerine odaklandığı için kıl büyüme mekanizmasına zarar verir. Bazı hastalarda tedavi edilen bölgede hafif kızarıklık, kaşıntı veya şişlik görülebilse de prosedür tipik olarak iyi tolere edilir ve çok az rahatsızlığa neden olur.

Lazer Epilasyon: Sonuçlar ve Bakım

Kişiye bağlı olarak lazer epilasyon sonuçlarının büyük ölçüde değişebileceğini unutmamak da önemlidir. Bazı kişiler için birkaç uygulama tüylerin uzamasını önemli ölçüde yavaşlatmak için yeterli olabilirken, diğerleri istenen etkileri görmek için daha fazla ziyarete ihtiyaç duyabilir. Ek olarak, bir fark görmeden önce birkaç hafta hatta aylar beklemeniz gerekebilir ve sonuçlar hemen görünmeyebilir.

Tedaviden sonra uygulayıcınızın tavsiye ettiği bakım sonrası yönergelerine uymanız çok önemlidir. Bu, güneş kremi kullanmayı, belirli cilt bakım ürünlerinden kaçınmayı ve güneşe maruz kalmaktan kaçınmayı içerebilir. Güneşe maruz kalma yan etki riskini artırabilir ve tedavi edilen bölgeyi daha hassas hale getirebilir. Ek olarak, lazerin kıl foliküllerini hedefleme yeteneğini engelleyebileceğinden, tedavi edilen bölgedeki tüyleri tedaviler arasında ağdalamaktan, yolmaktan veya cımbızla çekmekten kaçının.

Sonuç olarak lazer epilasyon için çok sevilen ve güvenilir bir tekniktir. Tüyleri tamamen ve kalıcı olarak çıkarmaz, ancak tüylerin uzamasını önemli ölçüde azaltır ve çıkan tüylerin daha ince ve daha hafif olmasını sağlar. Nitelikli bir profesyonel tarafından yapıldığında, epilasyon prosedürü uzun süreli sonuçlar verir ve genellikle güvenlidir, ancak sarı, kızıl veya gri saçlı kişilerde daha az başarılıdır çünkü bu renkler daha az melanin içerir. Bu nedenle, lazer epilasyonun sizin için doğru seçim olup olmadığına karar vermeden önce kalifiye bir profesyonelin tavsiyesine başvurmak çok önemlidir.

Leave A Comment

Hakkımızda

Tuzla'da güzellik salonumuzda, deneyimli çalışanlarıyla sektöre henüz yeni adım atan kuruluşumuz; cilt bakımı, zayıflama, lazer epilasyon, kalıcı makyaj, protez tırnak ve daha birçok temel bakım, estetik, güzellik kategorilerinde hedef kitlesine hizmetler sunmaktadır.

İletişim
Postane Mahallesi, İstasyon Caddesi No:65 A Tuzla/ İstanbul
Çalışma Saatleri
Loresima Beauty Tüm Hakları Gizlidir. © 2022.