Microblading olarak bilinen kozmetik dövme işleminde, kıl benzeri darbelerin görünümünü elde etmek için küçük, elde taşınan bir alet yardımıyla cilde pigment bırakılır. İstenen sonuçları elde etmek için prosedür kalifiye ve lisanslı bir teknisyen tarafından gerçekleştirilebilse de dikkate alınması gereken potansiyel riskler vardır.

  1. Enfeksiyon: Derinin yırtılmasını içeren herhangi bir prosedürde enfeksiyon olasılığı vardır. Bu risk, uygun ekipman sterilizasyonu ve sanitasyonunun yanı sıra teknisyenin ellerinin temiz olduğundan emin olunarak azaltılabilir. Buna rağmen, özellikle işlemden sonra bölgeye uygun şekilde bakılmazsa, hafif bir enfeksiyon olasılığı vardır.
  2. Alerjik reaksiyonlar: Prosedürde kullanılan pigmentler bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu, bölgenin kızarmasına, kaşınmasına ve hatta şişmesine neden olabilir. Nadiren, anafilaksi ile sonuçlanan ciddi bir reaksiyon meydana gelebilir.
  3. Yara izi: Nadiren, microblading nedeniyle ciltte yara izi oluşabilir. Bu, teknisyen prosedür sırasında çok fazla güç kullanırsa veya müşterinin yara izini daha olası hale getiren bir tıbbi durumu varsa meydana gelebilir.
  4. Renk değişikliği: Bazen prosedürde kullanılan pigment olması gerekenden daha koyu görünür veya zamanla düzensiz bir şekilde solar. Bazı durumlarda, zamanla kimyasallara, güneş ışığına veya diğer faktörlere maruz kalmak da pigmentin renginin değişmesine neden olabilir.

Microblading’e özgü riskler:

  • Pigmentler rengini iyi tutmadığı için rötuş gerekebilir. Rötuşlanması gereken yağlı ciltlerden kaynaklanabilir.
  • Pigment, doğal yaşlanma süreci, cilt tipi ve güneşe maruz kalma nedeniyle orijinal tedavi ile aynı görünüme sahip olmayabilir. Ek olarak, kaşlarınızın altındaki cilt zamanla daha az elastik hale gelebilir veya dokusu değişebilir, bu da pigmentin saç benzeri çizgilerinin beklenenden daha erken bulanıklaşmasına veya solmasına neden olabilir.
  • Keloid skar öyküsü olan, iyileşmeyi yavaşlatan ilaçlar alan veya diyabet gibi belirli tıbbi durumları olan kişiler için prosedür önerilmez.
  • Hamile veya emziren kadınlar, hormonal değişiklikler pigmentasyon sürecini etkileyebileceğinden microblading yaptırmaktan kaçınmalıdır.
  • Aletlerin yetersiz sterilizasyonu kontaminasyon olasılığını arttırır.
  • Asimetri veya vuruşlar arasındaki boşluklar, zayıf teknikten kaynaklanabilir.

Microblading’in Potansiyel Riskleri ve Nasıl Önlenebilir?

Hepatit veya HIV gibi kan yoluyla bulaşan bir hastalığa yakalanma olasılığı, microblading’in bir başka potansiyel dezavantajıdır. Teknisyenin doğru sterilizasyon ve sanitasyon protokollerine uyması ve her prosedür için yeni, tek kullanımlık iğneler kullanması sağlanarak bu risk azaltılabilir. Müşteriler yine de bu riskin farkında olmalı ve gerekli güvenlik önlemlerini almalıdır.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de herkesin microblading için iyi bir aday olmadığı ve bazı kişilerin prosedürden tamamen kaçınması gerektiğidir. Örneğin, bir kişi ince, hassas bir cilde sahipse veya keloid yara izine eğilimliyse prosedür uygun olmayabilir. Benzer şekilde, daha önce pigmentlere veya mürekkeplere alerjik reaksiyon göstermiş bir kişiye işlem yapılmamalıdır.

Tuzla Microblading işlemi yaptırabilmek için kişilerin 18 yaşında veya daha büyük olması gerektiğini unutmamak da önemlidir. Çünkü cilt genç insanlarda hala gelişiyor, bu da pigmentin ömrünü etkileyebilir ve eşit olmayan sonuçlara neden olabilir.

Bu potansiyel risklerin var olmasına rağmen, nispeten nadir olduklarını ve doğru sterilizasyon ve sanitasyon prosedürlerine bağlı kalifiye bir teknisyeni seçerek önlenebileceğini unutmamak çok önemlidir. Prosedürden önce, pigmente herhangi bir alerjik reaksiyon olup olmadığını araştırmak için bir yama testi yapmak önemlidir. Prosedüre başlamadan önce, teknisyenle bilgilendirilmiş onam görüşmesi yapılması tavsiye edilir. Prosedürü araştırmak ve birinci sınıf, steril ekipman kullanan ve uygun sanitasyon protokollerine bağlı kalifiye, lisanslı bir teknisyen seçmek, bu zararların riskini azaltmanın en iyi yoludur.

Leave A Comment

Hakkımızda

Tuzla'da güzellik salonumuzda, deneyimli çalışanlarıyla sektöre henüz yeni adım atan kuruluşumuz; cilt bakımı, zayıflama, lazer epilasyon, kalıcı makyaj, protez tırnak ve daha birçok temel bakım, estetik, güzellik kategorilerinde hedef kitlesine hizmetler sunmaktadır.

İletişim
Postane Mahallesi, İstasyon Caddesi No:65 A Tuzla/ İstanbul
Çalışma Saatleri
Loresima Beauty Tüm Hakları Gizlidir. © 2022.