Tırnakları sanat eserleri, desenler veya renklerle süsleme uygulaması, tırnak sanatı olarak bilinir. Tırnak sanatı, süslemeler üzerine boyama, damgalama, şablonlama ve yapıştırma gibi çeşitli yöntemler kullanılarak yapılabilir. Kendini ifade etmenin yaratıcı ve eğlenceli bir yolu olsa da tırnak sanatının tırnaklara ve çevresindeki cilde verebileceği potansiyel zarar konusunda bazı endişeler var.

Tırnak sanatında kimyasalların kullanımı ana konulardan biridir. Tırnak cilası ve cila çıkarıcı da dahil olmak üzere birçok tırnak sanatı malzemesi, yanlış kullanıldığında tehlikeli olabilecek kimyasallar içerir. Örneğin, aseton içeren oje çıkarıcılar tırnak çevresindeki cildi kurutarak çatlama ve kırılma riskini artırabilir. Ayrıca bazı ojelerde solunduğunda veya tüketildiğinde zararlı olabilen formaldehit, toluen ve ftalatlar bulunur.

Tırnak sanatında UV lambaların kullanımı da ayrı bir konudur. Cilayı sertleştirmek için tırnakları UV ışığına maruz bırakarak, bu lambalar jel ve gomalak ojeleri iyileştirmek için kullanılır. Bazı araştırmalara göre UV lambalarının aşırı kullanımı ciltte hasara ve cilt kanseri riskinde artışa neden olabilir.

Ek olarak, bazı kişilerin nail art ürünlerinin bileşenlerine alerjisi olabilir ve bu da ciltte kızarıklık, kurdeşen ve kızarıklık ve kaşıntı gibi diğer tahriş edici maddelerle sonuçlanabilir. Takma tırnakları veya süslemeleri takmak için kullanılan yapıştırıcı zaman zaman insanlarda ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve bu reaksiyonlar tıbbi müdahale gerektirebilir.

Tırnak Sanatının Olası Zararlarını Azaltmak

Tırnak sanatının olası zararlarını azaltmak için birkaç önlem almak en iyisidir:

  • Toksik olmayan, doğal, organik veya oje alternatiflerini seçin.
  • Tırnakları kısa ve törpüleyerek UV ışığına maruz kalan yüzey alanı miktarını azaltın.
  • Tırnaklarınızı boyamadan önce ve sonra, kurumasını ve çatlamasını önlemek için tırnaklarınızı losyon veya kremlerle nemlendirin.
  • UV lambası seansları arasında tırnaklarınıza biraz iyileşme süresi verin ve aşırı kullanmaktan kaçının.
  • Süslemeleri veya takma tırnakları yapıştırırken dikkatli olun ve alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmak için önce yapıştırıcıyı test ettiğinizden emin olun.

Tırnak sanatının doğal tırnaklara verebileceği olası zararlar başka bir konudur. Tasarım yapmak için tırnakları yolmak veya keskin nesneler kullanmak, tırnakları aşamalı olarak zayıflatabilen ve zarar verebilen iki yöntemdir. Buna benzer şekilde, akrilik tırnak kullanmak veya birkaç kat oje sürmek tırnaklara zarar verebilir ve kırılmaya ve ayrılmaya daha yatkın hale gelebilir.

Ek olarak, ojeyi sık sık çıkarıp tekrar uygulamak tırnakları zayıflatabilir. Ojeyi çıkarmak için birçok kişi, tırnakları kurutabilen ve daha kırılgan hale getirebilen aseton veya diğer sert kimyasallara yönelir. Ek olarak, zaman içinde tırnakları iyileştirmek için tekrar tekrar UV lambaları kullanmak onları zayıflatabilir.

Tırnak Sanatının Olası Zararları ve Önlenmesi

Ek olarak, yanlış uygulanan tırnak sanatı bakteri ve mantar enfeksiyonlarına neden olabilir. Kullanımlar arasında uygun şekilde temizlenmez ve sanitize edilmezse makas, törpü ve tampon gibi bazı tırnak sanatı araçları bakteri ve mantar barındırabilir. Buna benzer şekilde, manikür salonu veya tırnak teknisyeni uygun hijyen ve sanitasyon sağlamazsa enfeksiyon riski vardır. Bu, paronişi, tırnak çevresindeki deri enfeksiyonu ve tırnak mantarı gibi sorunlara neden olabilir.

Ayrıca akrilik tırnakların takılması ve çıkarılması cilde zarar verebilir. Akrilik tırnaklar oluşturmak için doğal tırnaklar önce sıvı ve toz karışımı ile kaplanmadan önce pürüzlendirilir. Tırnaklar için zor olan bu işlem sonucunda kuruyabilir, çatlayabilir ve soyulabilir. Buna benzer şekilde, akrilik tırnakların çıkarılması zor olabilir ve çoğu zaman tırnakları eritmek için kimyasalların kullanılmasını gerektirir.

Genel olarak, biraz dikkat ve özen gösterirseniz, tırnakları ve çevresindeki cildi tehlikeye atmadan tırnak sanatının tadını çıkarmak mümkündür. Tırnak sanatında kullanılan malzeme ve ekipmanlar bilinerek ve gerekli güvenlik önlemleri alınarak zarar görme riski azaltılabilir.

Leave A Comment

Hakkımızda

Tuzla'da güzellik salonumuzda, deneyimli çalışanlarıyla sektöre henüz yeni adım atan kuruluşumuz; cilt bakımı, zayıflama, lazer epilasyon, kalıcı makyaj, protez tırnak ve daha birçok temel bakım, estetik, güzellik kategorilerinde hedef kitlesine hizmetler sunmaktadır.

İletişim
Postane Mahallesi, İstasyon Caddesi No:65 A Tuzla/ İstanbul
Çalışma Saatleri
Loresima Beauty Tüm Hakları Gizlidir. © 2022.